ubytování Třeboň Říše penzion

Zámek ve Stráži nad Nežárkou

Zámek se nachází v malém městečku Stáž nad Nežárku, na půli cesty mezi Třeboní a Jindřichovým Hradcem. Od penzionu Říše se nachází necelých 20 km po silnici.

Je také zajímavým tipem na cyklovýlet, který může vést přes Třeboň, na Kopeček v Třeboni, přes lesy do Staré Hlíny, a odtud přes Stříbřec a Pístinu okolo rybníků. Tento cyklovýlet je dlouhý tam i zpět z našeho ubytování cca 50 km.

Zdroj obrázku: www.zamekstraz.cz

Společnost STRÁŽ EMY DESTINNOVÉ, o.s. pravidelně připravuje zajímavé koncerty, které se stávají zajímavými kulturními zážitky. Aktuální koncerty najdete na webových stránkách zámku.

Plánované koncerty ve Stráži

Zámeček má své zajímavosti a tajuplná místa

Komnata duchů - věštírna

Je to černá místnost nad hladomornou. Zde se Ema Destinnová, se svými přáteli čas od času scházela, kde věštili.

Tajný východ z ložnice

Z ložnice Emy Destinnové vedl tajný východ - po kruhovém dřevěném schodišti z prvního patra přímo do zámeckého parku, který je na zámku skutečně k vidění.

Hradní mučírna

Při rekonstrukci zámku bylo objeveno mezi skálami zasypané hradní sklepení z 12.století. Kde je popravčí místnost, mučírna, šatlava (vězení pro zločince), a z tohoto sklepení vede tajná hradní úniková chodba k řece Nežárce.

Historie zámečku

Historie zámku se začíná psát od roku 1700.Po roce 1800 bylo zrušeno opevnění, zbylé ze starého hradu. Materiálem byly zasypány hradní příkopy.

Roku 1914 se o zámek začala zajímat významná operní pěvkyně  Ema Destinnová.
Při toulkách se svým otcem po Jižních Čechách v roce 1908,  se náhodou zastavila na zámku Stráž nad Nežárkou.
Pohled z nádvoří dolů na řeku Nežárku ji okouzlil.  O zámek projevila velký zájem. Rozhodnutí o koupi zámku padlo počátkem roku 1914. Ema Destinnová byla vlastníkem zámku ve Stráži od 8. 3. 1920 do své smrti v roce 1930.

Prohlídkové trasy:

  • hradní a zámecký okruh - procházka historií hradu a zámku od dob pomezní stáže, přes hradiště, strážní hrad, přestavbu hradu na zámek, až po současnost, prohlídka stylového zámeckého hudebního sálu a reprezentačního modrého salonu, prohlídka nové expozice Jarmily Novotné, ... (nakonec zdarma ochutnávka bylinného likéru s žen - šenem) - trasa s průvodcem ( 45 min.)
  • galerie a expozice Emy Destinnové - procházka životem a dílem E. Destinnové - rozsáhlá expozice, je v celém přízemí zámku - bez průvodce
  • prodejní expozice - "Přírodní produkty a lidské zdraví" - výrobky ze včelích a přírodních produktů VČELNEX.
  • atraktivní okruh (hradní okruh, zámecký okruh, privátní prostory majitelů, ložnice Emy Destinnové včetně tajného východu z ložnice E.D., nová expozice Jarmily Novotné, komnata duchů - věštírna, hradní mučírna, šatlava - vězení pro zločince, popravčí místnost, průchod tajnou hradní únikovou chodbou k Nežárce, ...) ( 90 min.) - průvodcem je sám majitel zámku - tento okruh je pouze ve víkendové dny - a jen v 11. a ve 14. hod.

Rezervace ubytování Třeboňsko

 

Kontakty

 

Kontakty:

 

tel.: 607 548 179

 

 

e-mail: pension@rise-trebonsko.cz

www.facebook.com/penzionrise

 

 

Majitel: Petr Rozboud, tel.: 602 226 170
Provozní, fakturant: Nikola Rozboudová, tel.: 777 852 409

 

 

Kde nás najdete?

 

Adresa ubytování:

Domanín 27, 379 01 TŘEBOŇ

 

 

 

Chcete udělit souhlas s využíváním sledovacích cookies?
Další informace

Přijmout Odmítnout