facebook penzionu Říše
ubytování Třeboň Říše penzion

Rybníky na Třeboňsku

Třeboňsku se také jinak říká krajina rybníků. Je protkáno hustou sítí kanálů, říček a rybníků, které Vás provází téměř na každém kroku. Nedaleko Třeboně také najdete největší rybník v ČR, rybník Rožmberk. Většina z nich jsou obhospodařována Rybářstvím Třeboň, které z nich každoročně vyloví několik tun ryb.

Přehled 10 největších rybníků na Třeboňsku

 1. Rožmberk, 647 ha
 2. Horusický, 438 ha
 3. Dvořiště, 387 ha
 4. Velký Tisý, 313 ha
 5. Záblatský, 310 ha
 6. Staňkovský, 272 ha
 7. Svět, 214 ha
 8. Koclířov, 202 ha
 9. Bošilecký, 200 ha
 10. Opatovický, 165 ha

Rybníky Svět a Opatovický najdete na cestě k našemu ubytování Třeboň Říše.

Rybník Svět

Byl vybudován Jakubem Krčínem z Jelčan v 70. letech 16. století pod názvem Nevděk. Kvůli výstavbě bylo zbouráno Svinenské předměstí města Třeboň. Původně zaujímal větší rozlohu, po povodni začátkem 17. století však byl rozdělen na dnešní rybníky Svět a Opatovický.

Kolem rybníka vede naučná stezka Cesta kolem Světa, z hráze pak vedou naučná stezka Rožmberk a cyklostezka Okolo Třeboně. Využít můžete také vyhlídkové jízdy motorovou lodí či sportovní rybolov.

Na břehu rybníka Svět najdete dvě pláže, které jsou otevřené od června do konce září.

 • Na městské pláži jen kousek od renesančního zámku jsou stánky s občerstvením a tobogan. Je možné si tu půjčit šlapadla a pramice.
 • Druhá pláž Ostende zabírá protější břeh, najdete ji pár set metrů od známé Schwarzenberské hrobky a jen 3 km od našeho ubytování. Má volejbalové hřiště, stoly na ping-pong, ruské kuželky. Děti se zabaví na kolotoči, trampolíně a dětském hřišti. Rodiče je mohou sledovat z plážové restaurace.

Opatovický rybník

Opatovický rybník patří k jedněm z nejstarších rybníků na Třeboňsku. Hráz rybníka je dlouhá 1177 m a široká až 8,5 m. Rybníkář Štěpánek Netolický jej v letech 1510–18 rozšířil a v jeho díle pokračoval i Jakub Krčín, který se neúspěšně pokusil o jeho propojení s rybníkem Svět. Uprostřed rybníka je zalesněný ostrov s malou loučkou, osídlený pouze vodním ptactvem.

Kromě chovu ryb slouží rybník v omezené míře i k rekreaci, na SZ straně rybníka se nachází autokemp s písčitou pláží, na východní straně je chatková oblast Doubí.

Třeboňské rybniční soustavy

Na Třeboňsku jsou dvě významné rybniční soustavy - Nadějská rybniční soutava (okolí Lomnice nad Lužnicí) a Chlumecká rybniční soustava (okolí Chlumu u Třeboně). Jednotlivé rybníky rybničních soustav jsou děleny pouze hrázkami, což umožňuje přepouštění vody mezi rybníky.

 • Nadějskou rybniční soustavu tvoří rybníky s názvy Víra, Láska, Naděje, Skutek, Dobrá vůle a další. Mezi rybníky prochází cyklotrasa. Hráze rybníků jsou dobře přístupné i pro pěší turistiku.
 • Chlumeckou rybniční soustavu tvoří rybníky s názvy Podsedek, Starý Hospodář, Žofinka, Výtopa a další.
  • Najdete zd přírodní rezervace Staré jezero a národní přírodní památku Vizír.
  • V bezprostřední blízkosti se nachází také revír pro sportovní rybolov na rybníce Nový Kanclíř.

Ukázka z výlovu rybníka Podsedek

Rezervace ubytování Třeboňsko

Pokud se Vám naše ubytování v penzionu líbí, můžete si ho zarezervovat pomocí tohoto rezervačního formuláře. Rezervovat si ubytování můžete i telefonicky: 777 852 409 nebo e-mailem pension@rise-trebonsko.cz

Ubytování u nás najdete po celý rok za 400 - 490 Kč za noc, více informací v ceníku >>

Zavřít

VOLNÉ POKOJE OD 1. SRPNA 2020

Hledáte ubytování v Třeboni na léto? Nabízíme Vám poslední volné pokoje:

apartmány - fotogalerie >>

pokoje pro 2 až 3 osoby - fotogalerie >>

 

Volejte ihned: 702 124 973

Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Další informace Rozumím